Points Awards 2010 – 11

CLASS CATEGORY
TOP BREEDER OVERALL
1 Dave & Sue Marlow & Clara de Dios Nandinakatts
2 Anne Cullen Bhanacoyne
3 Sam Marsh Somersisle
4 Gary Chodkeiwicz Mountain Spirit
 5 Jean & Ron Brown Lunaris
 
 CLASS CATEGORY
 
OVERALL WINNER  
Adult Gem’s Snowflake  Mitchell L
Neuter Bhanacoyne Dolcibella Gower S
Kitten Alisika Johnny Be Good   Brown J & R 
Junior Somersisle Texas Belle   Marsh S
Top Exhibit Alisika Johnny Be Good   Brown J & R
 
CLASS  CATEGORY  
   CATEGORY I  
Adult Male 1    
 2    
 3    
 Adult Female 1 Zanarkand Sereh Farron   Tomlin P
 2    
 3    
Neuter Male 1  Zanarkand Vincent Valentine   Tomlin P
 2    
 3    
 Neuter Female 1    
 2     
3    
Kitten 1  Zanarkand Sereh Farron   Tomlin P
Zanarkand Oberida Dia Vanille Tomlin P 
 Junior 1
 2    
 3    
 Overall 1  Zanarkand Vincent Valentine Tomlin P
 2  Zanarkand Sereh Farron  Tomlin P
 3     Zanarkand Oberida Dia Vanille     Tomlin P
   
 CLASS CATEGORY 
   CATEGORY II  
 Adult Male 1 Somersisle Kruger   Sayer R
 2  Mountain Spirit Blue Boo Balou Cat    Ross A 
 3   Antrilo’s Djenghis Khan Tipper J & C J   
Adult Female 1    Lunaris Jennifer Eccles   Brown J & R
 2 Lunaris New Flame   Robinson A 
 3 Ruskita Zemirah   Sayer R 
 Neuter Male 1   Lunaris Ramblin Gamblin Willie Brown J & R
Bhanacoyne Havana Eclipse   Gower S
Nandinakatts Simply Red   MacLeod C 
Neuter Female 1  Bhanacoyne Dolcibella   Gower S
 2 Coonflakes Cara Mia   Jones A
 3 Tiganlea Mistress Esha  Spooner T 
 Kitten 1 Alisika Johnny Be Good    Brown J & R
 2  Nandinakatts Stud Muffin Marlow D & S & de Dios C
 3  Fluffytyke Samson Brown L 
 Junior 1 Somersisle Texas Belle   Marsh S 
 2 Bhanacoyne Sweet Chilli   Cullen A
 3 Tiganlea Earl Primo Tipper J & C J
Overall 1  Alisika Johnny Be Good  Brown J & R
  2  Nandinakatts Stud Muffin  Marlow D & S & de Dios C 
 3  Bhanacoyne Dolcibella  Gower S
 
CLASS  CATEGORY 
  CATEGORY III  
Adult Male 1  Galoubie Koschka’s Red Pjotr  Cunningham J & Johnston J
 2 Jacobscat’s Cato  Mandix F 
 3 Wendele Cats Humpty Dumpty  Sweby M
 Adult Female 1 Gem’s Snowflake  Mitchell L  
 2 Pr-n-Kmt Milonia Caesonia   Cunningham J & Johnston J
 3 Starkatz Kikki   Chapman W
Neuter Male 1   Celexa Man in Black Davies D
 2  Adatabu Bobtheblob  Miller S 
 3  Littlecopse Blacknight  Keyte S 
Neuter Female 1  Nocoaton Worthwaitingfor  Davies D
Adtresh Blue Ghost Cleo   Davies D
Kaganaki Keisha Keshini   Morgan A 
 Kitten 1 Tiggersrus Teddy Edward   Sweby M
Pr-n-Kmt Julia Caesaris   Cunningham J & Johnston J
Celexa Phoenix  Davies D
 Junior 1 Wendele Princess Leia Vincent K 
 2  
 3    
Overall 1  Gem’s Snowflake  Mitchell L
 2 Galoubie Koschka’s Red Pjotr  Cunningham J & Johnston J 
 3 Jacobscat’s Cato  Mandix F
  I/{/gallery}  
CLASS  CATEGORY   
  CATEGORY IV  
Adult Male 1 
 2
 2
 Adult Female 1 Catlantic Chanel   Miller S 
 2 Merescliffe Sioneva  Debowska K & R
 3
 Neuter Male 1  Pashtan Dodgy Miller S
 2 Pashtan Williewonka   Miller S
 3 Traum Von FF Suteckh  Cunningham J & Johnston J
Neuter Female 1 
 2
 3    
 Kitten 1  
 2
 3     
 Junior 1
 2    
 3    
Overall 1  Catlantic Chanel   Miller S
 2 Merescliffe Sioneva  Debowska K & R 
 3 Pashtan Dodgy  Miller S  
 
CLASS  CATEGORY   
  CATEGORY V  
 Housecat 1 Bella Rosa  Meakin P
 2 Zorro  Doane Z
 3    
   
 CLASS CATEGORY  
   CATEGORY NEW VARIETY & NEW BREEDS  
 Preliminary 1 Sapphirensteel Good Luck Charm   Doane Z
2 Lyndongraey Vassily’s Star   Geary L
3 Sapphirensteel Aza  Cadwallader C 
 3  Lyndongraey Irisa   Geary L
Unrecognised 1  Rumtumtugger Joybells  
 1 Ayudamist Bindi Sue
 3
New Variety 1 Ameeka Osprey Bryce A
2
3
CATEGORY
BREED AWARDS 
Adult Female NFO The Nanna Memorial Trophy for the Top Adult Female Norwegian Forest Cat – Nandinakatts Shakira Marlow D & S & de Dios C
Adult Male NFO  Mountain Spirit Blue Boo Balou Cat – The Prince Dante Trophy for the Top Adult Male Norwegian Forest Cat Ross A
Kitten NFO Nandinakatts Stud Muffin – The Tiganlea Trophy for the Top Kitten Norwegian Forest Cat Marlow D & S & de Dios C
Neuter NFO Tiganlea Mistress Esha – The Freya Shield for the Top Neuter    Norwegian Forest Cat  Spooner T
Junior NFO Tiganlea Earl Primo – Selkcahcats Memorial Trophy for the Top Junior Norwegian Forest Cat  Tipper J & CJ
Top Maine Coon Alisika Johnny be Good – The Maine Coon Guild Trophy for the Top  Maine Coon J & R Brown