Points Awards 2011 – 12

CLASS CATEGORY
TOP BREEDER OVERALL
1 John & Caroline Tipper Tiganlea
2 Gary Chodkiewicz Mountain Spirit
3 Anne Cullen Bhanacoyne
4 Clara de Dios & Sue and Dave Marlow Nandinakatts
 5 Judith Macarthur Old Possum’s
 
 CLASS CATEGORY
 
OVERALL WINNER  
Adult Chriscoon Don Te Quiero Eykens S
Neuter Tiganlea Duke Swayze Spooner T
Kitten Normystic Lady Fandango  Hardy R
Junior Ruskita Ruby Blue  Kerrison J & B
Top Exhibit Tiganlea Duke Swayze Spooner T
 
CLASS  CATEGORY  
   CATEGORY I  
Adult Male 1  Remilakatt Cypress Vincent K 
 2    
 3    
 Adult Female 1 Zanarkand Serah Farron   Tomlin P
 2    
 3    
Neuter Male 1  Zanarkand Vincent Valentine   Tomlin P
 2    
 3    
 Neuter Female 1  Zendique Vivienne Westwood Mcentee A 
 2     
3    
Kitten 1  Bronjoy Brimstone Rainbow M
 Junior 1 Shakira Allegra Vincent K
 2  Remilakatt Cypress  Vincent K
 3 Bronjoy Brimstone  Rainbow M 
 Overall 1  Zendique Vivienne Westwood Mcentee A
 2  Zanarkand Vincent Valentine Tomlin P
 3 Bronjoy Brimstone Rainbow M
 3  Shakira Allegra  Vincent K
 3   Remilakatt Cypress Vincent K 
     
 CLASS CATEGORY 
   CATEGORY II  
 Adult Male 1 Chriscoon Don Te Quiero Eykens S
 2  Amisti Alabama   Fenwick-Raven N
 3  Mountain Spirit Blue Boo Balou cat Ross A
Adult Female 1  Normystic Lady Damson Handy R
 2 Mountain Spirit Kitty Mini MeMe Chodkiewicz G
 3 Laska Onix Gloria of Musrafy   Bunina M
 Neuter Male 1   Tiganlea Duke Swayze Spooner T
Snowshadow Blue Lagoon  Butler N
Lunaris The Big Bopper Taylor B
Neuter Female 1  Bhanacoyne Dolcibella   Gower S
 2 Tiganlea Mistress Esha Spooner T
 3 Bhanacoyne Harvest Mouse Gower S
 Kitten 1 Normystic Lady Fandango  Handy R
 2  Nandinakatts Seeley Booth Marlow D & S & de Dios C
 3 Mykirastar Alyana Blaze of Glory Hopkins B
 Junior 1 Ruskita Ruby Blue Kerrison J & B
 2 Old Possum’s Zephyr Tipper J & C J
 3 Tiganlea Earl Xylander Tipper J & C J
Overall 1  Tiganlea Duke Swayze Spooner T
  2  Chriscoon Don Te Quiero Eykens S
 3 Normystic Lady Damson  Handy R
     
CLASS  CATEGORY 
  CATEGORY III  
Adult Male 1  Finch’s Zebulon Ottevaere P
 2 TiggersRus Teddy Edward Sweby M
 3 Nikelsilva Midas Nichols c
 Adult Female 1 Miss Vanja of Phoenix Ottevaere P
 2 Wendele Cats Miss Ellie  Chapman W
 3 Gem’s Snowflake Mitchell L
Neuter Male 1   Pashtan Omgwhid Miller S
 2  Adatabu Bobtheblob  Miller S 
 3  Typhast Zsami Coak A
Neuter Female 1  Adtresh Blue Ghost Cleo  Davies D
Little Phoenix A’Miss Liselotte Ottevaere P
Old Possum’s Water Lily Macarthur J
 Kitten 1 Bricoccole Tabatha Ottevaere P
Mandix Bue Hin Digre Mandix F
Nikelsilva Midas Nichols C
 Junior 1 Mr. Scooter of Phoenix Ottevaere P
 2 Bricoccole Tabatha  Ottevaere P
 3 Talitoe Theodore of Wendele   Chapman W
Overall 1  Bricoccole Tabatha Ottevaere P
 2 Mandix Bue Hin Digre Mandix F
 3 Mr. Scooter of Phoenix Ottevaere P
 
CLASS  CATEGORY   
  CATEGORY IV  
Adult Male 1  Sooty Cooper of Puddha’s Palace Malloy A
 2
 3
 Adult Female 1 Willhavetodo Whatamixup Miller S 
 2 Barbecco Miranda Miller S
 3 Catlantic Chanel Miller S
 Neuter Male 1  Pashtan Dodgy Miller S
 2 Inlay Joop van Scalindjo  Johnson S
 3 Timor of Puddha’s Palace Flavell S
Neuter Female 1  Catlantic Chanel Miller S
 2
 3    
 Kitten 1 Barbecco Miranda  Miller S
 2
 3     
 Junior 1 Barbecco Miranda Miller S
 2    
 3    
Overall 1  Willhavetodo Whatamixup Miller S
 2 Catlantic Chanel Miller S
 3 Pashtan Dodgy  Miller S  
   
CLASS  CATEGORY   
  CATEGORY V  
 Housecat 1 Bella Rosa  Meakin P
 2 Agacat Robertson S & Richardson S
 3  Blue Man  Tipper J & C J
 
 CLASS CATEGORY  
   CATEGORY NEW VARIETY & NEW BREEDS  
 Preliminary 1
2
3
Unrecognised 1  Rumtumtugger Maram Jannali Stuart M
 1 Cagaran Cailin-Anizz Bryce A
 3 Ayudamist Bindi Sue Atherton-Ryan S
New Variety 1 Ameeka Osprey Bryce A
2    
3    

 

 

CATEGORY
BREED AWARDS 
Adult Female NFO Normystic Lady Damson – The Nanna Memorial Trophy for the Top Adult Female Norwegian Forest Cat Handy R 
Adult Male NFO  Mountain Spirit Blue Boo Balou Cat – The Prince Dante Trophy for the Top Adult Male Ross A
Kitten NFO Normystic Lady Fandango – The Tiganlea Trophy for the Top Kitten Norwegian Forest Cat Handy R
Neuter NFO Tiganlea Duke Swayze – The Freya Shield for the Top Neuter    Norwegian Forest Cat  Spooner T
Junior NFO Old Possum’s Zephyr – Selkcahcats Memorial Trophy for the Top Junior Norwegian Forest Cat  Tipper J & CJ
Top Maine Coon Chriscoon Don Te Quiero – The Maine Coon Guild Trophy for the Top  Maine Coon Eykens S
  Bhanacoyne Dolcibella – Top Maine Coon Neuter   Gower S
  Somersisle Texas Belle – Top Maine Coon Female   Marsh S
  Bhanacoyne – The Top Maine Coon Breeder   Cullen A